Податок на нерухомість: за що платити?

Порядок сплати податків на нерухомість не завжди всім зрозумілий, а після прийняття Податкового кодексу, питань з оподаткування стало аж ніяк не менше. Одним з головних питань, що викликають інтерес читача, залишається податок на нерухомість.

Податок на нерухомість поповнює місцевий бюджет, тому що належить до місцевих податків і зборів, і регулюється статтею 265 Податкового кодексу України.

Платники податку на нерухомість – це юридичні та фізичні особи, а також нерезиденти-власники житлової нерухомості.

Податок на нерухомість платять тільки власники житлової нерухомості. Тому, якщо Ви орендуєте квартиру або проживаєте в ній з інших підстав, податок на нерухомість Вас не торкнеться. Його вантаж лежить виключно на власникові – особі, на яке оформлено правовстановлюючий документ на об’єкт нерухомості.

Але ребуси навколо податку на нерухомість залишається нерозгаданим. Пропонуємо розібратися за що і як ми платитимемо?

Neruhomist

У період до 1 липня 2015-го року більшість українців отримали перші повідомлення про сплату податку на нерухомість.  У 2016 році були внесені зміни до Закону, відтак, у цій статті ми розглянемо усі варіанти сплати податків на нерухомість.

Суму податку розраховують не власники нерухомості, а податківці, і виставляють людині рахунок. Однак, від помилок ніхто не застрахований. Не виключено, що дані контролюючих органів про квартиру (метраж, кількість співвласників та ін.) будуть відрізнятися від реальної ситуації, тому якщо Ви виявите розбіжності, зверніться до податкової за місцем своєї реєстрації з оригіналами документів на право власності. Там зобов’язані перерахувати податок і надіслати нове повідомлення-рішення.

Проте, бувають ситуації, що повідомлення про сплату податку на нерухомість може і не прийти, якщо даних про Вашу квартиру немає в Державному реєстрі прав власності на нерухоме майно, адже саме на цю інформацію перш за все орієнтуються фіскальні органи.

Левова частка документів про право власності існує лише на паперових носіях, які досі зберігаються в БТІ. Підключення БТІ до Реєстру прав власності на нерухоме майно відбувалося поступово, починаючи з 2003 року. Деякі БТІ, були підключені до Реєстру тільки в травні-червні 2010 року. За оцінками експертів, зараз в нього внесені дані не більше, ніж про третину житла українців.

Автоматично в електронний реєстр потрапляли дані про нові угоди з нерухомості. Тобто, якщо Ви купили житло в останні два роки, Вам точно прийде повідомлення з податкової. А ось тим, хто живе в своїх квартирах з давніх часів, і не міняв права власності на них (наприклад, не переоформляв метри на нових мешканців після прописки), і чиї БТІ досі зберігають інформацію на папері – навряд.

Real estate.

Однак, юристи попереджають, що відсутність даних про Вашу власність в Державному реєстрі речових прав не дає можливості уникнути сплати податку на нерухомість. Це тому,  що відповідно до Податкового кодексу, об’єктом оподаткування є сама квартира або будинок, а не інформація про нього в тому чи іншому реєстрі. Якщо власник житлової нерухомості не отримає повідомлення про сплату податку в цьому році, йому варто очікувати отримання такого повідомлення в найближчі три роки. Протягом цього терміну фіскальні органи мають право нарахувати йому податок.

Зазначимо, що сплатити податок необхідно протягом 60 днів з дня вручення Вам повідомлення. Якщо не встигнете – нарахують штраф: 10% при затримці до 30 днів включно, 20% – при більш тривалому терміні.

shutterstock_1221349

До слова, юристи розійшлися в думках, як буде обкладатися податком спільна власність, коли приватизоване житло, до прикладу, належить всім членам сім’ї з трьох поколінь.

Є думка, що за такі квартири податок платити взагалі не доведеться. Якщо об’єкт житлової або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності, тобто не розділений між членами сім’ї, то згідно з п. 266.1.2 ст. 266 Податкового кодексу, платником податку є один з таких власників, визначений за їх згодою або рішенням суду. Якщо немає рішення суду і самої згоди власників, фіскальна служба не має права звертатися до суду з позовом, оскільки не має таких повноважень. Тому варто вважати, що і сам податок не підлягає сплаті у зв’язку з невизначеністю платників податків.

Але інші експерти вважають, що податок буде нарахований, а платити його буде людина, чиє ім’я внесено до реєстру власників. Якщо квартира належить кільком особам одночасно, то принципове питання – виділені частки в ній чи ні? Якщо наприклад, написано, що в квартирі площею 120 кв.м 60 кв.м належать одній людині, а ще 60 кв.м – іншій, то до обох буде застосовано пільгу, і податок платити не потрібно буде. Якщо частки не виділені, і квартира записана на одну людину, пільга буде застосована до одного платника.

Щоб виділити частки в квартирі, треба переоформити її в комунальну, відділивши кімнати. Після цього потрібно оформити особові рахунки для кожного помешкання, і тільки після цього переоформити ці частки на родичів у нотаріуса. А це досить дороге задоволення: доведеться сплатити за оцінку всіх часток квартири і 1% від оціночної вартості віддати нотаріусу за послуги.

dv2078007

Окрім цього, є моменти, які нечітко прописані в Податковому кодексі і однозначної думки за ними немає. Наприклад, в ДФС так і не відповіли на запитання, як нараховуються податки для об’єктів нерухомості, розташованих в різних регіонах, які ставки і пільги до них будуть застосовуватися.

На думку юристів, відсутність роз’яснення від податкової може викликати спроби уникнути сплати податку на нерухомість за допомогою скупки будиночків в глушині. До прикладу, людина придбає нерухомість там, де сільрада надасть пільгу 1000 кв.м площі, і зможе уникнути сплати податку, тому що вся його нерухомість в країні менше цієї цифри».

Ще один момент: якщо нерухомість здається в оренду або використовується для підприємницької діяльності, пільги на неї не поширюються, і платити доведеться за всі метри.

Це стосується ситуацій, коли фізична особа-власник квартири фактично здійснює підприємницьку діяльність за місцем реєстрації, що вказується у виписці з ЄДР (Єдиного державного реєстру юридичних і фізичних осіб підприємців). До такої нерухомості податкові пільги застосовуватися не будуть. Аналогічно пільга не застосовується до житлової нерухомості, за адресою, де зареєстрована юридична особа.

На сьогодні у податкових органів немає єдиної централізованої системи з інформацією про нерухомість та мету її використання, але органи фіскальної служби аналізуватимуть інформацію з різних джерел, включаючи ЗМІ та Інтернет.

 0

ЯК ПЛАТИТИМЕМО У 2016-МУ

У 2016-му платимо за загальну нерухомість, якою володіли в 2015-му. Податковим кодексом встановлено межі і базові пільги з податку на нерухомість. Максимальна ставка передбачена в 2% від мінімальної заробітної плати (замість 1% і 2,7% в залежності від площі для 2014 р.). У цьому році платити податок доведеться більшій кількості громадян. Оскільки базова пільга знижується до 60 кв.м для квартир, 120 кв.м для будинків і 180 кв.м – для різних видів житла. Ставку місцевих рад можуть зменшувати, пільгу збільшувати (але не більше ніж в п’ять разів). Більшість місцевих рад вже остаточно визначились з податком (див. Табл.).

Сьогодні ставка податку на нерухомість по Україні варіюється від 0,1% до 2% від мінімальних зарплат. До прикладу, ставка в розмірі 1% встановлена ​​в Києві, Дніпропетровську, Тернополі, Чернівцях, Полтаві, Черкасах, Чернігові, Хмельницькому, Івано-Франківську, Ужгороді. У розмірі 2% встановлена ​​ставка в Харкові, Запоріжжі. У Житомирі місцева влада зафіксували ставку податку на житлову нерухомість в розмірі 0,75%. Мінімальна ставка – 0,1% – в Кіровограді.

У деяких містах ставка податку залежить від виду житлової нерухомості. У Сумах, наприклад, ставка податку для квартир становить 0,7%, а для будинків – 1,5%, у Вінниці податком на нерухомість обклали квартири і будинки за ставкою 1,5%, садові та дачні будинки за ставкою 1%. У Львові ставка податку для квартир на 2015 р. складала 0,5%, а для будинків 1%.

Варіюється і неоподатковувана площа (див. табл.), і особливо пільги. У Києві, наприклад, не обкладається податком житло учасників АТО, сімей героїв Небесної Сотні і загиблих на території проведення АТО. А в Луцьку для всіх вивели з-під оподаткування гаражі та господарські (присадибні) будівлі. До них відносять сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби та ін.

Відтак, у 2016 році через зменшення розміру пільги доведеться заплатити значно більші податки.

податок на нерухомість