Що краще: купувати чи орендувати житло?

Існує багато дискусій і суперечок, що ж краще – мати своє житло, але нести витрати на його покупку і утримання чи орендувати житло і міняти його як рукавички зі зростанням доходів або в разі форс-мажору . В Україні ця тема може бути не найпопулярніша для обговорення, але цікава і пізнавальна для роздумів.

Отже, що ж вигідніше – купити собі квартиру або знімати її в оренду? Для відповіді на це питання корпорація Global Development провела власний аналіз, скориставшись даними про поточні ціни по продажу квартир і поточних пропозиціях по оренді. При цьому за основу аналізу взято типові однокімнатні квартири.

ID:42262939

У розвинених країнах, коли порівнюють вартість оренди або купівлі житла використовують «правило 10». Вважається, що сума оренди за десять років повинна бути еквівалентна вартості покупки житла. Відповідно, якщо сума оренди більше ціни покупки, то варто купувати житло, а не орендувати.

З минулого року квартири в столиці подорожчали приблизно на 17%, в той же час в 4 обласних центрах та Сімферополі ціни впали.

Експерти нерухомості говорять, за рік індекс інфляції сягнув майже 50%, при цьому ціни на однокімнатні квартири в Україні виросли незначно. Так, з січня 2015-го, як відзначають аналітики, оренда квартир подорожчала приблизно на 10%. Корпорація Global Development з’ясувала, як змінилися ціни на житла за рік, і де в Україні можна зняти найдешевшу однокімнатну квартиру.

З початку року квартири подорожчали на 7%

У Львові оренда однокімнатної квартири в новобудові обійдеться від 4 тис. грн., аналогічне житло в «хрущовці» можна зняти за 3-3,5 тис. У сегменті дешевого житла окремо потрібно платити за комунальні послуги. У той же час у вартості оренди «елітного житла» (від восьми тис. грн..) вже враховується «комуналка».

Вже в квітні в Україні піднімуть тариф на газ, також в цьому році в черговий раз подорожчає електроенергія, що також відобразиться на вартості житла. Аналітики стверджують, що середня ціна на оренду однокімнатної квартири в Україні за останній рік (з січня 2015 по січень 2016-го) зросла на 10%.

У Львові в на початку 2015-го середня ціна становила 3421 грн., а в січні цього року – вже 3722 грн. Таким чином, подорожчання склало майже 10%.

Ситуація в обласних центрах теж не є сталою. Найбільше ціни на оренду піднялися в Києві більше як на 500 грн. Другим у списку вважається Луцьк. Там ціни підвищилися майже на 400 грн. В Дніпропетровську, Ужгороді, Харкові, Хмельницькому та Черкасах середня вартість виросла в межах 233 – 321 грн. У Донецьку, Житомирі, Запоріжжі, Кіровограді, Луганську, Миколаєві, Одесі, Полтаві, Рівному та Чернігові квартири подорожчали на 49-181 грн. Ціни не змінилися в Вінниці і Чернівцях.

Незважаючи на загальну тенденцію до зростання, є міста, в яких ціни знизилися – це Івано-Франківськ, Сімферополь, Суми, Тернопіль та Херсон.

оренда квартир в україні ціни

Аналітики відзначають, на вартість оренди квартир впливає курс гривні. Необхідно відзначити, що на вартість оренди квартир впливають безліч факторів, але одним з основних є курс долара. Що цікаво, поки вартість іноземної валюти відповідає рівня лютого 2015: рік тому за даними НБУ 1 долар коштував стільки ж, скільки і сьогодні – близько 27 грн.

Ріелтори зазначають, що найсприятливіший час для ринку нерухомості настає в серпні-вересні. У цей час значно зростає попит на житло, а разом з тим зростають ціни. Пов’язано це в першу чергу з великою кількістю студентів, які влітку квартири звільняють, а в серпні-вересні знову шукають собі житло.

Фахівці впевнені, що найближчим часом ціни на оренду нерухомості не зміняться. «На ринку оренди житла сформувалися толерантні відносини орендодавців і орендарів. Тому навіть при зміні курсу валют, орендодавець не поспішає відразу піднімати ціну. Можливо, якщо курс долара досягне 40 грн., то вартість оренди буде обговорюватися, сторони будуть шукати компроміс. В цілому, в найближчій перспективі навряд чи відбудеться істотна зміна вартості оренди», – стверджують аналітики.

Де найдешевше орендувати квартиру в Україні?

На сьогоднішній день клієнти стали більш вимогливими до орендованої нерухомості. Українці шукають житло з сучасним ремонтом, всією необхідною побутовою технікою і меблями, виробленої не раніше 2000-х років.

Найдешевші квартири, як кажуть аналітики, здаються в оренду в Сумах (приблизно 1578 грн. за однокімнатне помешкання), на другому місці Луганськ (1713 грн.), на третьому – Кіровоград (1741 грн.). Найдорожчі квартири здаються в оренду в Києві (5965 грн.) і в курортних містах – Сімферополь (5881 грн.), Одеса (4544 грн.).

У Києві можна знайти варіанти як за 2,5-3 тис. грн., так і за квартири з орендною платою в 10 тис. доларів на місяць. До слова, вартість елітного житла безпосередньо залежить від курсу гривні.

b1338a59-c74d-40fb-b11d-014edaee36ca

Що ж краще, купити квартиру в кредит чи знімати?

Це одне із одвічних запитань, адже щомісячні платежі по кредиту вищі середніх орендних ставок майже в два рази.

Найчастіше середній щомісячний платіж по кредиту, взятому з мінімально допустимим початковим внеском, значно перевищує середні ставки оренди квартир аналогічного класу.

Проте, якщо користуватися спеціальними умовами, в деяких випадках щомісячний платіж може бути навіть нижчим орендної плати за місяць проживання в орендованій квартирі.

Зараз існує безліч програм «доступного житла», де банки надають кредити молодим сім’ям ( вік партнерів не перевищує 35 років – прим. авт.) без власного помешкання, а також одиноким громадянам. Цей кредит має термін погашення до тридцяти років, але не повинен перевищувати час виходу на пенсію старшого з подружжя. Відсоткова ставка в цьому кредиті є 10% річних в гривні. Перший обов’язковий внесок – десять відсотків.

Найбільший відсоток сплачується тільки за перший місяць, далі він знижується. Загалом, щомісячні виплати можуть становити 1700-1900 грн. в місяць. Це вже свідчить про те, що купівля квартири обійдеться дешевше, аніж її оренда.

home-loan-future-proof-1024x685

Є ще дві програми з розділу «доступне житло». Вони без вікового обмеження. Суть така – за клопотанням фонду один із банків надає кредит. Участь в програмі приймають три державні банки. Вони ставлять кредит під 16% річних. 

Як бачимо, умови кредитів для купівлі власного житла значно вигідніші, адже замість того, аби оплачувати оренду чужої квартири, ви можете придбати власну та економити власні кошти.

kak-pokupat-kvartiru

Втім, якщо Ви вже маєте наміри та кошти для купівлі власного помешкання, корпорація Global Development пропонує Вам одні з найбільш привабливих цін на будівельному ринку нерухомості. Ми впевнені, що придбати житло преміум-класу з безліччю переваг за доступною вартістю квадратного метру цілком реально!

45a94cc1-0e5b-465d-8e54-b41b63058a3e