Життя під куполом в Норвегії

Сім’я з Норвегії побудувала незвичайний будинок за полярним колом, який зачаровує своєю архітектурою. Бенджамін та Інгрід Яртефельгер здійснили свою мрію і оселилися на острові Сандхорноя в 1 000 км від Осло. Комусь їх вибір може здатися дивним, адже північ Норвегії відрізняється холодним та суворим кліматом, але не варто поспішати з висновками.

 

 

На своєму прикладі сім’я Яртефёльгер переконала майже всіх, що життя за полярним колом може бути чарівним, незважаючи на складні умови. Для цього потрібно всього лише побудувати правильний будинок.

Бенджамін, Інгрід і їх четверо дітей живуть в дивовижному будинку, який вони побудували за допомогою друзів і сусідів. Оселя обладнана сонячними батареями і величезним геодезичним куполом в 7 з половиною метрів у висоту.

Будинок зроблений з натуральних матеріалів: глини, піску, дерева і все, що можна знайти на острові, і накритий геокуполом площею 180 кв. м., конструкція якого допомагає зберегти тепло і захистити будинок від сильних вітрів і потужних снігопадів, характерних для цього регіону.

 

 

Геодезичний купол – це така півсфера з трикутників, яка виготовлена зі скла та металевого каркасу. Якби не він, то проживання в глинобитному будинку було б вкрай некомфортним і незручним, адже температура всередині конструкції набагато вище, ніж зовні навіть у найлютіші морози.

Геокупол звела компанія Solardome, і хоча ця споруда не з дешевих, воно того варто. Завдяки спеціальній системі вентиляції всередині купола і взимку і влітку підтримується комфортна температура.

 

 

Будинок, за словами господині, не потребує особливого догляду, адже він не страждає від впливу навколишнього середовища. «Тут унікальна атмосфера, – каже Інгрід. – Будинок наповнений спокоєм, і я буквально відчуваю цю безтурботність. Це важко пояснити. Але я впевнена, що якби хтось інший спланував і побудував цей будинок для нас або це був звичайний будинок з кутами і прямими лініями, то відчути все це було б неможливо».

У будинку під куполом є ім’я – Naturhuset, що означає «природній будинок». Він має 3 поверхи, 5 спалень, 2 ванні кімнати, гараж і терасу на даху. Тут можна займатися йогою, милуватися зірками і чудовим північним сяйвом, лежачи в гамаку, адже з-під купола відкривається панорамний вид на навколишню дику природу.

 

 

Сім’я оселилася на острові в 2013 році, і їх четверта дитина народився вже після переїзду. Бенджамін та Інгрід ретельно стежать за тим, щоб звести до мінімуму негативний вплив на навколишнє середовище. Вони використовують в побуті біорозкладні вироби, в якості добрива застосовується компост, а для поливу рослин фільтрують вже використану для побутових потреб воду.

Навколо будинку родина влаштувала сад, де вони вирощують квіти, овочі, фрукти і ягоди. Глава сімейства Бенджамен Хьертефолгер відзначає, що через полярну зиму (тричі на рік сонце не з’являється зовсім) займатися садівництвом можна тільки кілька місяців на рік. Однак навіть за таких умов вони можуть вирощувати культури, зовсім невластиві для цього типу клімату: огірки, помідори, яблука, виноград, зелень та інше.

 

 

Завдяки куполу сім’я не відчуває нестачі в свіжій зелені, хоча взимку для її вирощування все ж не вистачає світла. Зате в будь-який час року в цій північній місцевості просто приголомшливо красиво.